KROK 3 / 4

Wybierz powiat, którego dotyczy składany wniosek

Do zgłoszenia o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w trybie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. Dz. U. z 2019r., poz. 1862) zobowiązany jest podmiot korzystający ze środowiska w przypadku jeżeli bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku nie zostało zażegnane, mimo przeprowadzenia działań zapobiegawczych, lub wystąpiła szkoda w środowisku.

Zgodnie z art. 6 pkt 11) ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie przez szkodę w środowisku rozumie się negatywną, mierzalną zmianę stanu lub funkcji elementów przyrodniczych, ocenioną w stosunku do stanu początkowego, która została spowodowana bezpośrednio lub pośrednio przez działalność prowadzoną przez podmiot korzystający ze środowiska:
a) w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych, mającą znaczący negatywny wpływ na osiągnięcie lub utrzymanie właściwego stanu ochrony tych gatunków lub siedlisk przyrodniczych, z tym że szkoda w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych nie obejmuje uprzednio zidentyfikowanego negatywnego wpływu, wynikającego z działania podmiotu korzystającego ze środowiska zgodnie z:
– decyzją, o której mowa w art. 34 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1614, ze zm), lub
– decyzją, o której mowa w art. 56 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub
– zatwierdzonym planem urządzenia lasu, dla którego przeprowadzono strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, o której mowa w art. 46 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081, ze zm), lub
– decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub
– postanowieniami, o których mowa w art. 90 ust. 1 i art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,
b) w wodach, mającą znaczący negatywny wpływ na potencjał ekologiczny, stan ekologiczny, chemiczny lub ilościowy wód lub stan środowiska wód morskich w obszarach morskich, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2214 ze zm.), z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 38j ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne,
c) w powierzchni ziemi, przez co rozumie się zanieczyszczenie gleby lub ziemi, w tym w szczególności zanieczyszczenie mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Zgodnie z art. 6 pkt 1) ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie przez bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku należy rozumieć wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w środowisku w dającej się przewidzieć przyszłości.
Zgodnie z art. 6 pkt 10) ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie przez stan początkowy należy rozumieć stan i funkcje środowiska oraz poszczególnych elementów przyrodniczych przed wystąpieniem szkody w środowisku, oszacowane na podstawie dostępnych informacji; w przypadku szkody w środowisku w powierzchni ziemi rozumie się przez to w szczególności stan określony w raporcie początkowym, o którym mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska albo, jeżeli nie ma dostępnych informacji na temat stanu początkowego lub w raporcie początkowym stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko stan zgodny z dopuszczalnymi zawartościami substancji powodujących ryzyko.
Kryteria wystąpienie szkody w środowisku: w gatunkach chronionych lub chronionych siedliskach przyrodniczych, w wodach i w powierzchni ziemi określa rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2019r. w sprawie kryteriów oceny wystąpienia szkody w środowisku (Dz. U z 2019r., poz.1383).

Zgłoszenie
o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku w trybie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1862)

Dane wnioskodawcy

Miejscowość wypełniania wniosku

Data wypełniania wniosku *

Imię i Nazwisko lub Nazwa wnioskodawcy *

Miejscowość *

Ulica *

Numer budynku *

Numer lokalu

Kod pocztowy *

Adres korespondencyjny (Jeśli inny niż podany)

Miejscowość

Ulica

Numer budynku

Numer lokalu

Kod pocztowy

Podstawa prawna

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie zgłaszam

Imię i nazwisko albo nazwa podmiotu korzystającego ze środowiska:

Adres zamieszkania albo adres siedziby:

Klasyfikacja działalności gospodarczej została ustalona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2007r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – (Dz. U. Nr 251, poz.1885 ze zm).

Określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) – w przypadku wykonywania tej działalności

Określenie rodzaju bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku

Opisz sytuację związaną z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub wystąpienie szkody w środowisku.

Opis bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku

Należy jednoznacznie wskazać miejsce wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku, w tym podać nr działek ewidencyjnych zgodnie z ewidencją gruntów i budynków.

Wskazanie miejsca wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku

Data wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku

Opisz działania zapobiegawcze i naprawcze podjęte do chwili zgłoszenia.

Opis działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych do chwili zgłoszenia

Załączniki

Należy wskazać z listy jakie załączniki zostaną dołączone do wniosku.

Dokumenty dołączone do wniosku.

Proszę wymienić dodatkowe załączniki jeśli będą dołączone do wniosku

Zatwierdź i przejdź do sposobu składania wniosku

Skontaktuj się z nami

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie

Wydziały terenowe RDOŚ:

– Wydział Spraw Terenowych w Chełmie;

– Wydział Spraw Terenowych w Białej Podlaskiej;

– Wydział Spraw Terenowych w Zamościu;

– Wydział Spraw Terenowych w Janowie Lubelskim.

Strony urzędowe

709775F8-EA01-4F01-BA2D-61C64EB432B5@3x Created with sketchtool. 709775F8-EA01-4F01-BA2D-61C64EB432B5@3x Created with sketchtool.

Copyrights 2019 by Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.